Jeżeli język nie jest poprawny,
Mowa nie znaczy tego, co ma znaczyć,
Jeżeli mowa nie znaczy tego, co ma znaczyć,
Nie będzie zrobione to, co ma być zrobione,
A wtedy moralność i wszystkie sztuki ulegną zepsuciu
I sprawiedliwość zejdzie na manowce
I wszyscy popadną w stan bezładnego pomieszania.

Konfucjusz
_____________________

16 października 2010

36 Kot, jak każdy inny

Na drodze osiedlowej przed Markiem zatrzymuje się samochód. Przez okienko wychyla się pańcia. Pańcia pyta, jak dojechać do kościoła św. Trójcy, bo się na pogrzeb śpieszy. Marek pochodzi do samochodu i tłumaczy, że droga prosta: o, trzeba dojechać do tamtego ronda, dalej kawałek w dół Sobieskiego i kościół będzie zaraz po lewej stronie ulicy. Pańcia zaczyna podnosić głos:

- Co mi pan tu mówi! Ja tak już jechałam i jak skręciłam, to dojechałam do jakiegoś kociarskiego kościoła, a nie naszego!
- Do ewangelicko-augsburskiego. Za daleko pani pojechała.
- Oni też kociarze i tyle! A pan co ich tak broni? Też kot pewnie!
- Nie, proszę pani, ja ateista jestem.
- Kot!!! Kot, jak każdy inny! - pańcia odjeżdża z piskiem opon.

Nie, nie splunęła.

(opowiedział Marek)

Będzie miło, jeśli podpiszesz się pod swoim komentarzem. Różne opcje podpisu wybierzesz z rozwijanej listy pod oknem, gdzie wpisujesz komentarz. Wystarczy imię lub nick w polu NAZWA.

36 komentarzy:

 1. Nie bardzo jednak pańci się śpieszyło na ten pogrzeb jednak :)Niestety, wiele jest takich zachowań ponoć miłujących bliżniego chrześcijan.Pańcia spełniona,ze świadomością dobrego uczynku zapewne dojechała do jedynego,właściwego kościoła,a małżonek miał niepowtarzalną okazję wyjść z domu jako facet,a wrócić jako kot :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja to mam fajnie żyję w symbiozie z ewangelikami i innymi innowiercami kompletnie mi nie przeszkadzaja ale może to dlatego że tolerancyjna jestem :-)ale i tak niektórych ludzi to nigdy nie za kumam :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Szkoda, że jej w tej drodze nie zmylił :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Uuuu pańcia ciemniaczka... bywa

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeszcze nigdy nie widziałem niegrzecznego ewangelika, świadka Jehowy czy krisznowca. Z katolikami jakoś gorzej.
  Przy czym mówię to jako człowiek, który ma w nosie wszelkie religie.

  OdpowiedzUsuń
 6. ad Iwona, Margo i Iva) Ano właśnie: oto przykład zionięcia miłością chrześcijańską.

  ad fire.woman) Bielsko też zawsze było i pozostaje miastem wielokulturowym i wieloreligijnym, jak to na styku zaborów bywa. Jest gmina żydowska, jest kilka kościołów ewangelickich, są Świadkowie Jehowy, zielonoświątkowcy i adwentyści. I są oczywiście katolicy, według których (niektórych) cała reszta to "kociarze".

  ad Kala) Nie zmylił, bo to ateista; jakby był katolickim fundamentalistą to by jej pogonił kota ;)

  ad Jurgi) Nie idealizujmy. I wśród wymienionych bywają niewychowani i chamscy. Kwestia statystyki ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. A dlaczego kościół kociarski? Nigdy takiej nazwy nie słyszałam. I co ma wspólnego kot z religijnością?
  Nie tylko Bielsko-Biała jest miastem wielokulturowym. W moim mieście jest cerkiew razem z cmentarzem. Świadkowie Jehowy też są, strasznie nie lubię ich odwiedzin, ale nie wyżywam się na nich.
  O innych wyznaniach nic nie wiem.
  Pełno różnych wyznań jest także w pobliskim Lublinie.

  OdpowiedzUsuń
 8. To jest właśnie wymyślona nazwa przez wyznawców KK na wyznawców Jehowy,a co ma wspólnego kot z religijnością? Tego nie wie nikt,a już na pewno nie wiedzą tego autorzy powiedzonka.

  OdpowiedzUsuń
 9. Określenie "kociarze", tak jak pisze Iwona, obecnie najczęściej jest stosowane jako pogardliwe określenie świadków Jehowy.

  Ale historycznie "kociarze" to po prostu heretycy, innowiercy. Według definicji Tomasza z Akwinu herezja (kacerstwo) polega na odrzuceniu w mniejszej lub większej części nauki KK dotyczącej kwestii wiary. Słowo kacerstwo pochodzi z języka niemieckiego.
  Heretyk po niemiecku To KETZER. Kot: KATZE. Możliwe, że prostemu ludowi się pomieszało, i zaczął używać słowa, które znał, na określenie innowierców. I pańcia prawdopodobnie w takim znaczeniu je zastosowała.

  OdpowiedzUsuń
 10. Też często się zastanawiałem nad pochodzeniem tego określenia. Moja wyobraźnia sięgała średniowiecza i obrzędów czarnej magii.
  Ktoś kiedyś mnie zapytał, czy wiem co "kociarze"
  robią na swoich spotkaniach. Jako katolik odpowiedziałem oczywiście, że nie, ale chętnie się dowiem. Usłyszałem, że gaszą światła i każdy "drapie co złapie". Klasyczne Swingers Party, tyle że po ciemku.

  OdpowiedzUsuń
 11. A ja tam mam Citka wiec jestem KOCIARĄ :))))

  OdpowiedzUsuń
 12. ad danger_mouse) Zapytaj kolegę, skąd czerpie takie wiadomości i do jakiego kościoła chodzi;)

  ad aga_xy) A co dopiero ja mam powiedzieć? Cztery koty na stanie, agnostyczka, z kościoła katolickiego wypisana...

  OdpowiedzUsuń
 13. Skąd wiesz, że to kolega?
  Chodził do kościoła własnego ego, a wiadomości miał pewnie z pierwszej ręki czyli od ich "twórców".

  OdpowiedzUsuń
 14. ad danger_mouse) Pierwsze skojarzenie: skoro kolega chodził do kościoła własnego ego i wiadomości miał z pierwszej ręki, to ja już chyba wiem, co on tą ręką "drapał, jak złapał" ;) Samodzielnie wszystko robił ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Wiem, co to jest herezja, wiem, kim był św Tomasz z Akwinu.
  Słowo kacerstwo jest mi mniej znane, podobnie jak język niemiecki.
  Prawosławny to prawosławny, protestant to protestant. Jehowy to jehowy, można dyskutować, czy należy do sekty.
  O tym, że kociarstwo może mieć związek z kościołem, do jakiego się należy - słyszę pierwszy raz, mimo, ze chodzę do Kościoła. I moje koty protestują przeciw nadużywaniu tego słowa.

  OdpowiedzUsuń
 16. Protest kotów twoich słusznym jest. Podobnie, jak protesty tych, których się kociarzami nazywa nie z racji tego, że są właścicielami czy miłośnikami kotów, ale z racji przynależności do innego wyznania. Najczęściej tak nazywani są przez katolików świadkowie Jehowy.

  Właśnie, przy okazji zobacz, napisałaś "Jehowy". A to nie "Jehowy", tak jak nie chcąc obrażać, nie mówi się katol. To świadek Jehowy. Tego samego boga, którego katolicy nazywają Jahwe.

  OdpowiedzUsuń
 17. :D Seksualny frustrat, ale z wyobraźnią ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Post wcześniej [16] użyłam pełnej nazwy.
  Nie wiedziałam/nie zdawałam sobie sprawy, że "Jehowy" to obraźliwe słowo, dość często występuje w mowie potocznej. Nie każdy, kto mówi "Jehowi" ma intencję obrażenia. I czy sami wyznawcy słysząc to słowo czują się obrażeni.
  Nie przypominam sobie sytuacji, żebym obraziła jakiegoś świadka Jehowy. Kiedyś nawet mieszkałam z ludźmi tego wyznania. A że za ich odwiedzinami nie przepadam - cóż.

  I jeszcze raz podkreślę - nie spotkałam żadnego katolika mówiącego na wyznawców innych religii "kociarz" (chociaż spotykałam "nawiedzone" panie). Sama też go nie znałam. Cóż, być może mój język jest ubogi i niepoprawny ;)

  I kto jest tym frustratem?

  OdpowiedzUsuń
 19. ad Evik7) Frustratem jest kolega, który "drapie, co złapie" :)

  A co do świadków Jehowy, to ich nazwa brzmi świadkowie Jehowy, a nie inaczej. Słowo "świadkowie" jest tu ważne.

  Proponuję zapytać te panie, kto to jest kociarz. Ciekawe, co odpowiedzą... Czy właściciel kota, czy innowierca. Zresztą nie sądzą, że powiedzą "innowiercy", raczej "jehowi". A jeśli rzeczywiście nie spotkałaś nikogo, kto używa tego pogardliwego określenia "kociarz", to dobrze świadczy o tolerancyjności i kulturze twoich znajomych.

  OdpowiedzUsuń
 20. krzysiek ryznar19.10.2010, 19:10

  Jaja być muszą ,kiedy "kociarz" ma psa. Żyją sobie jak pies z kotem ;)

  OdpowiedzUsuń
 21. Szanuję "Jehowych" oni przynajmniej stosują się do kanonów swej wiary,i nie topią inaczej myślących od razu w łyżce wody ,jak katolicy!!
  A katolików z prawdziwego zdarzenia czyli takich ,którzy dochowują wierności kanonom swej wiary znam PIĘCIU!!!- I też ich szanuję!!!
  Z Poważaniem - Sojka Edward.

  OdpowiedzUsuń
 22. ad Sojka Edward) Zwracam uwagę, że wyrazem szacunku wobec czyjegoś wyznania jest również używanie takiej nazwy dla niego, jaką sami wyznawcy dla siebie wybrali. Przekręcanie nazw to wyraźny brak szacunku. Jeśli piszesz o "Jehowych", to w ten sposób okazujesz im właśnie brak szacunku. To są świadkowie Jehowy - bo tak właśnie się nazywają, a nie jehowi, jehowici czy kociarze. Podobnie katolicy to katolicy, a nie katole.

  I żeby było jasne: nie bronię świadków Jehowy, tym bardziej daleka jestem od obrony katolików, ale używajmy słów (takich jak "szacunek") zgodnie ze znaczeniem. Bronię logiki i poprawności, zwracam też uwagę na sprzeczność między deklarowanym szacunkiem, a formą tego, co napisałeś. Niekonsekwencją i sprzecznością wydaje mi się mówienie/pisanie przez Ciebie o szacunku, podczas gdy używasz słów, jakie stosują osoby ich nie poważające. Albo-albo.

  OdpowiedzUsuń
 23. A ja zetknąłem się z określeniem "kociarze" wielokrotnie i bardzo mnie to określenie zaciekawiło. Wśród starszych ludzi funkcjonowało ono na określenie baptystów, którzy byli bardzo znani przed wojną. Teraz rzeczywiście stosuje sie je głównie wobec świadków Jehowy.
  Kiedy troche pogrzebałem i pozastanawiałem się, doszedłem do tych samych wniosków co autorka tego bloga: to po prostu ludowe zniekształcenie słowa "kacerze", używanego powszechnie w Polsce w czasach Reformacji wobec protestantów.
  Natomiast tzw. "ludowa mądrość" dopisała do niego całą legendę: spotkałem ludzi, którzy zupełnie poważnie przekonywali mnie, że są to jakieś wraże sekty czczące koty.
  Niewykluczone też, że w czasach kontreformacji jezuici zupełnie świadomie rozpuszczali takie plotki wśród niezbyt oświeconych wiernych - podobnie jak np. rozpowiadano,że w kościołach protestanckich pod progiem zakopany jest obraz Matki Boskiej.

  OdpowiedzUsuń
 24. Adamie, mam kolegę protestanta (augsburski ewangelik). Zapytam, co z tym obrazem ;)

  OdpowiedzUsuń
 25. Przywołany do tablicy odpowiadam- nie słyszałem takich zdań, opinii, cichcem wypowiadanych zarzutów, aluzjii... Zapytałem teraz dwóch braci w wierze, i też nic. Może dlatego, że na Śląsku Cieszyńskim takie bzdury nie miałyby prawa bytu.
  Z kociarskim miauuuuu
  Andrzej
  :)

  OdpowiedzUsuń
 26. ad Andrzej) To znaczy, że co? Że nie zakopujecie obrazu Matki Boskiej pod progiem czy też po prostu na Śląsku Cieszyńskim nie plotkują? ;)

  OdpowiedzUsuń
 27. Sprostowanie małe- po konsultacji z mamą (katechetka) okazało się, że takie historie krążą po okolicy, jak to określiła mama, między co bardziej ciemnymi katolikami. ;)
  Do tego swego czasu ktoś z oprowadzanej w naszym cieszyńskim kościele wycieczki złożonej z katolików zapytał- a właściwie to biblię napisali katolicy czy ewangelicy...

  OdpowiedzUsuń
 28. Ateista-kot, nie mam nic przeciwko temu. Mam nawet na fejsie album jednego "kotka ateisty".
  pozdrawiam
  lotrek

  OdpowiedzUsuń
 29. ja jestem za to psiarz pełną gębą. Piotrek.

  OdpowiedzUsuń
 30. Tyle, że to koty były zwierzętami, których nazwy użyto do stworzenia obelgi. A psy? Domini canes :)

  OdpowiedzUsuń
 31. ale psom frazeologicznie też nie jest na tym świecie najlepiej. chciałabyś mieć pieskie życie? spia mać? bądź też co by ci pies morde lizał? nie mówiąc już o pejoratywnych skojarzeniach ze słowem suka. psia krew...Piotrek

  OdpowiedzUsuń
 32. dogs bollox. Pio

  OdpowiedzUsuń
 33. Fakt, psom frazeologicznie też nie najłatwiej. Ale nie były palone na stosie.

  OdpowiedzUsuń
 34. ale psy są przysmakiem w Korei...ale z tym to trudno dyskutować i się oburzać no bo wiadomo...Piotrek

  OdpowiedzUsuń
 35. Bidulki... - psy oczywiście :)

  OdpowiedzUsuń

Będzie miło, jeśli podpiszesz się pod swoim komentarzem.
Różne opcje podpisu wybierzesz z rozwijanej listy pod oknem, gdzie wpisujesz komentarz.
Wystarczy imię lub nick w polu NAZWA.