Jeżeli język nie jest poprawny,
Mowa nie znaczy tego, co ma znaczyć,
Jeżeli mowa nie znaczy tego, co ma znaczyć,
Nie będzie zrobione to, co ma być zrobione,
A wtedy moralność i wszystkie sztuki ulegną zepsuciu
I sprawiedliwość zejdzie na manowce
I wszyscy popadną w stan bezładnego pomieszania.

Konfucjusz
_____________________

14 września 2011

33 Matki Boskie

Małgosia jedzie samochodem z kilkuletnią córką. Córka wygląda przez okno, wszystko uważnie obserwuje i komentuje. Na moście mijają grupkę przechodzących zakonnic.

córka Małgosi: Mamo, mamo! Matki Boskie idą!

(Kraków, opowiedziała Małgosia)

Będzie miło, jeśli podpiszesz się pod swoim komentarzem. Różne opcje podpisu wybierzesz z rozwijanej listy pod oknem, gdzie wpisujesz komentarz. Wystarczy imię lub nick w polu NAZWA.

33 komentarze:

 1. Moja córka powiedziałaby - boże krówki :)

  moja babcia całe życie tak mówiła na zakonnice :P

  OdpowiedzUsuń
 2. Też ładnie. Wezmę do swojego osobistego słownika.

  Ale nie brzmi jak Objawienie ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Widok takiej zbiorówki może zamącić w główce ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ale słodkie :)))
  Mój osobisty Niemiec na wszystkie osoby związane z kościołem po niemiecku mówi (po dziadku to się ostało) "Kirchens" (czyli "kościołowi"), ale na zakonnice to już mówi "Pinguine", co nietrudno zgadnąć znaczy po prostu "pingwiny" :)

  OdpowiedzUsuń
 5. ad Iwona) Jak i cała teologia. Zadajesz pytanie, bo chcesz coś zrozumieć, a tu tajemnica, tajemnica i tajemnica. U mnie wątpliwości dotyczące istnienia Boga zaczęły się od lektury "Teologii dla początkujących", którą dostałam w podstawówce od katechetki. Nie dziwię się, że tej małej się myli :)

  OdpowiedzUsuń
 6. ad iw) "Kościołowi" brzmi nieźle. A ponieważ lubię niemiecki, biorę do słownika, podobnie, jak "boże krówki" Margo :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ach, te dzieci…
  No idą, idą. A co, wszystkie muszą latać? Nie każdą stać na miotłę.
  Swoją drogą mama mogłaby wytłumaczyć (trochę więcej wrażliwości społecznej)…

  OdpowiedzUsuń
 8. ad Marta Mim) O ile pamiętam (w "Teologii dla początkujących" tego nie było), żadna z Matek Boskich na świcie nie ma atrybutu miotły. Chociaż niektóre mogłyby śmiało: http://scenki.blogspot.com/2010/04/boska.html

  Mama pewnie tłumaczyła. Ale skoro może być Trójca to i Matka Boska w kilku osobach.

  OdpowiedzUsuń
 9. Znaczy się katechetka walnęła samobója ;)u mnie wątpliwości zaczęły się od widoku barku wypełnionego zachodnim alkoholem,gdy nas ksiądz przepytywał u siebie w pokoju,a następnie,gdy nam się ksiądz ożenił ;) zresztą i tak prędzej czy póżniej "wyniuchałabym",że coś tu nie gra :)

  OdpowiedzUsuń
 10. ad Iwona) Moich zastrzeżeń nie budzili wówczas księża, bo od tego, że ksiądz jest pijakiem lub rozpustnikiem nie zależy istnienie Boga.

  Kaganek może być brudny, jeśli niesie światło (to nie moje, oczywiście, to z "Faraona" Prusa, ale własnie o tym). Moje wątpliwości były raczej natury ontologicznej, chociaż mając lat 14 nie wiedziałam, że tak się to nazywa :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja kiedyś usłyszałem określenie Batmanki ;))))

  OdpowiedzUsuń
 12. ad Zawrócony) Czy to nie obraża uczuć religijnych? ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Pewnie,że nie zależy ale cieszę się,że jednak się od czegoś zaczęło. To był tylko impuls do głębszych przemyśleń ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. ad Iwona) Ja też pamiętam pierwszy impuls. I co ciekawe najczęściej okazuje się, że miał on miejsce w okresie dorastania, jakby wtedy myślenie się budziło.

  OdpowiedzUsuń
 15. Ale zwykle chodzą pojedynczo. Tabunami w Krakowie. W dzieciństwie myślałam, że one wszystkie są święte, dopóki siostra Dżemma nie przetrzepała mi tyłka trzcinką za spóźnienie.

  OdpowiedzUsuń
 16. ad Czarny(w)Pieprz) Intuicja córki Małgosi również szła w kierunku świętości. Co do siostry Dżemmy: czy to imię, czy ksywa? Bo bardzo niechrześcijańskie ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Gemma — imię żeńskie pochodzenia łacińskiego, oznaczające "kamień szlachetny, klejnot". Istnieją przynajmniej cztery święte katolickie o tym imieniu.( nawet nie wiedziałam, że pisze się to przez G).Właśnie przypomnieliśmy sobie inne ciekawe imiona znajomych sióstr - Assumpta(miała wąsy), Edmunda , Kanuta i Tropeza(mówilismy Trapeza) oraz Jukunda i Krucyfiksa.

  OdpowiedzUsuń
 18. No tak, gemma to przecież perła... Pozostałe imiona też perełki :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Czy to dziecko jest daltonistą?
  bo Matka Boska to raczej w błękitach a zakonnice szarości, czernie i niekiedy biele - na miejscu tej Małgosi to ja bym jednak wizytę u okulisty zamówił.

  ale to "stadne" trafiłaś doskonale ... jak na leminga ;-D

  nie sądzicie że "kościołowi" to bardzo po "polskiemu" i że lepiej brzmi "kościelni" ?

  Ps - Pani Psycholożka nie musi wierzyć w Boga... ważne że Bóg wierzy ciebie

  OdpowiedzUsuń
 20. ad makroman) "Kościołowi" bardziej mi się podoba. "Kościelni" to grupa facetów robiących jakieś prace porządkowe na zakrystiach.

  ps. Na szczęście nie znam żadnych pań psycholożek. Chociaż wiem, że są kobiety, które lubią się tak nazywać. Nie po drodze mi z nimi. Ale nawet w nie nie wierzy coś, czego nie ma.

  OdpowiedzUsuń
 21. ps. Jesteś pewien, ze Matki Boskie zawsze w błękitach? A to:

  http://scenki.blogspot.com/2010/04/boska.html
  ?

  OdpowiedzUsuń
 22. zgadzam się ze "kościelni" to osobna grupa zawodowa, ale "kościołowi" to na pewno purystom językowym do gustu nie przypadną.

  "Na szczęście nie znam żadnych pań psycholożek. Chociaż wiem, że są kobiety, które lubią się tak nazywać. Nie po drodze mi z nimi." - pani psycholog to jednak brzmi maskulinistycznie.

  Na szczęście w moim zawodzie kobiet nie ma, więc odmieniać go przez płcie nie muszę.

  Pisałem "raczej" a nie "zawsze"

  OdpowiedzUsuń
 23. ad makroman) Mam nadzieję, że i purysta językowy od czasu do czasu lubi pobawić się słowem :)

  Skoro "raczej", to i popielate, czarne, białe i brązowe kiecki może mieć. Zresztą, dla katolików, chyba nie kolor sukienki jest cechą wyróżniającą Matkę Boska... Więc dziecka do okulisty tak od razy nie wysyłaj ;)

  Może i "pani psycholog" brzmi ci maskulinistycznie. Mnie "psycholożka" brzmi niepoważnie.

  OdpowiedzUsuń
 24. Co i rusz wciskam w swoje posty różnorakie galicjanizmy zatem daleko mi do puryzmu.

  Habit to dla sióstr szata powszednia - dla matki boskiej szata powszednią było błękitne wdzianko (zresztą powszechne na Bliskim Wschodzie do dziś ze względu na funkcjonalność - jest ciepłe nocą a chłodne dniem oraz fakt że niebieski kolor odstrasza owady).

  jakiś czas temu pewien euroentuzjasta darł się jak poparzony na pewnego eurosceptyka z ZCHN że kolor błękitny to kolor maryjny zatem tenże eurosceptyk MUSI lubić flagę UE...

  przyjmijmy zatem że to właśnie kolor błękitny jest kolorem maryjnym, a wszelkie inne kolory szat to "ubrania galowe".

  wracając zatem do sedna - należy zwrócić uwagę na to dziecko bo albo jest daltonistką albo jej edukacja pozostawia wiele do życzenia.

  "pani psycholog" to coś tak jak "pan pielęgniarka"...

  "psycholożka"... fatalne, masz rację. A skoro jest "psycholog" to czemu nie "psychologiczka"? Hmmm może jakiś neologizm "wnętrzewidząca" ? no sam już nie wiem ;-)

  OdpowiedzUsuń
 25. ad makroman) Watpię, czy Żydówka Marion miała jakiekolwiek ubrania galowe...

  Edukacja dziecka była pozbawiona wątków religijnych. Owszem, dziecko poznawało różne religie, ale nie w formie katechezy. Ateiści nie muszą uczyć swoich dzieci szczegółów teologii katolickiej.

  Co do kwestii językowo-feministycznych... Nie ma "pana pielęgniarki". Jest pielęgniarz. Psychologiczka? O fuj... Jeszcze gorzej niż psycholożka. Zostanę przy psychologu :) W żaden sposób nie uraża to mojej kobiecości, jest po prostu nazwą jednego z moich zawodów.

  OdpowiedzUsuń
 26. Jeśli wierzyć Gravesowi to miała, ale Graves nie do końca jest wiarygodny, to pewnie przez tę traumę której nabawił się w okopach I WŚ - ale to twoja działka. Zapewne jednak nie miała, czyli chodziła w błękitach.
  A teraz, no cóż - skoro koronowana Jest na Królową Polski... (mi też się to nie podoba, choć katol jestem)

  "Edukacja dziecka była pozbawiona wątków religijnych. Owszem, dziecko poznawało różne religie, ale nie w formie katechezy. " czyli to była kiepska edukacja - moje dzieci chodziły do przedszkola zakonnego, ale gwiazdę Dawida czy półksiężyc poznawały jako symbole innych pokrewnych religii. Starszy na pewno rozpozna Chasyda i nie pomyli go Panem Bogiem.

  "Nie ma "pana pielęgniarki". Jest pielęgniarz." - no właśnie dlatego nie powinno być "pani psychologa"... ale trudno jakoś się muszę z tym pogodzić ;-)

  OdpowiedzUsuń
 27. ad makroman) Skoro koronowana jest na Królową Polski, to musiała dostać jakieś ekstra szatki. Rozumiem ;)

  Zapewniam Cię, że obecnie młoda Małgosi rozpoznaje zakonnice jako zakonnice. I chasydów. W wieku lat czterech czy pięciu jej się myliło. Niektórym dorosłym katolikom myli się skład Trójcy świętej (badania z ub. roku) i podają kuriozalne osoby: Pan Bóg, Matka Boska, Jezus, albo Józef, Maria, Jezus...

  A tam, pogodzić. To ja czasem, podobnie jak kilka innych kobiet - psychologów musimy prostować, że nie, nie życzymy sobie, aby nazywać nas psycholożkami. Cokolwiek by na ten temat nie sądziła pewna kategoria feministek.

  OdpowiedzUsuń
 28. w sporach z katolikami w tym miejscu sięgam po złośliwość, czy ktoś się Jej pytał o zdanie, i czy aby nie złożyła dymisji widząc nad jakim bajzlem kazano Jej królować...

  A to w porządku, bo w młodych latach ja też myliłem Santa Clausa ze Świętym Mikołajem ;-)
  A oczka u dziecka i tak warto badać w miarę regularnie.

  Zgoda

  OdpowiedzUsuń
 29. ad makroman) Podobne myśli towarzysza mi, jak słyszę o planach koronacji Chrystusa na króla Polski...

  Zgoda.

  OdpowiedzUsuń
 30. Jest to być może paradoksalnie najlepsze rozwiązanie - Zbawiciel wnerwi się na nas i albo Polska zniknie z map już na zawsze, albo... zmądrzejemy.

  OdpowiedzUsuń
 31. Jak mawiano w Shreku: "To se k... poczekasz". Na to zmądrzenie.

  OdpowiedzUsuń

Będzie miło, jeśli podpiszesz się pod swoim komentarzem.
Różne opcje podpisu wybierzesz z rozwijanej listy pod oknem, gdzie wpisujesz komentarz.
Wystarczy imię lub nick w polu NAZWA.