Jeżeli język nie jest poprawny,
Mowa nie znaczy tego, co ma znaczyć,
Jeżeli mowa nie znaczy tego, co ma znaczyć,
Nie będzie zrobione to, co ma być zrobione,
A wtedy moralność i wszystkie sztuki ulegną zepsuciu
I sprawiedliwość zejdzie na manowce
I wszyscy popadną w stan bezładnego pomieszania.

Konfucjusz
_____________________

24 września 2011

26 Problem dziekanatu

Pierwotny komentarz do komunikatu dziekanatu znajdującego się na stronie Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej z planami zajęć dla studentów miał być radą, aby dziekanat wybrał się może razem ze studentami na zajęcia z logiki, z pewnością takie zajęcia są organizowane na pierwszym roku, a dla dziekanatu kilka miejsc zawsze się znajdzie.

Jednak, tknięta czujnością, sprawdzam plany zajęć: logiki na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej nie przewidziano. A skoro studenci nie mają jej w planie, to tym bardziej nie należy jej wymagać od dziekanatu, gdyż student nie powinien się czuć traktowany przez dziekanat protekcjonalnie, jako że istnienie studenta stanowi uzasadnienie istnienia dziekanatu. A może logika jest na którymś z wyższych lat albo na studiach doktoranckich? Może.

Do tego czasu, drogi studencie, traktuj komunikat dziekanatu jako element wprowadzenia do ćwiczeń z logiki praktycznej zwany „Problemem dziekanatu”. W trakcie studiów zetkniesz się z nim niejednokrotnie, a będzie doskonałym sprawdzeniem twojego sprytu, logicznego myślenia i kreatywności. Pamiętaj, że stanęli przed nim wszyscy studenci przed tobą, a bez zaliczenia tych ćwiczeń nie zakończysz studiów.

Dane do "Problemu dziekanatu"

Dane:
1. Dziekanaty nie udzielają informacji na temat planów zajęć.
2. Ewentualne pytania można kierować do kierownika Dziekanatu.

Masz wszystkie dane, kombinuj. Albo po prostu daj indeks, zaliczyłeś. Na trzy. Dlaczego tylko tyle? Za dobre chęci. Chcąc rozwiązać „Problem dziekanatu”, męczysz się niepotrzebnie. Nie uwzględniasz, że „można kierować pytania” nie jest tożsame z „zostaną udzielone odpowiedzi”. Dopiero po pewnym czasie od rozpoczęcia studiów zrozumiesz, że „Problem dziekanatu” w gruncie rzeczy należy do zbioru problemów nierozwiązywalnych.

(przysłała Rude de Wredne)

Będzie miło, jeśli podpiszesz się pod swoim komentarzem. Różne opcje podpisu wybierzesz z rozwijanej listy pod oknem, gdzie wpisujesz komentarz. Wystarczy imię lub nick w polu NAZWA.

26 komentarzy:

 1. To dlatego, że „Problem dziekanatu” w gruncie rzeczy należy do zbioru problemów nierozwiązywalnych ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. a może to przez jakiś translator puszczono

  język dziekański powstał

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak się coś puści przez dziekanat to różne rzeczy mogą powstać... ;) Ale przyznasz, zajęcia z logiki to by się tam przydały?

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja widzę takie rozwiązanie: z tego, że dziekanat nie udziela informacji na temat planów studiów nie wynika, że nie można do niego kierować wszelkich ewentualnych pytań.

  Drugie rozwiązanie może być takie, że Kierownik Dziekanatu nie stanowi części zbioru, jakim jest Dziekanat (to jest zapewne zbiór elementów zwanych Paniami Z Dziekanatu). W takim przypadku reguła odnosząca się do elementów zbioru nie musi rozciągać się na inne elementy, do których należy wspominany Kierownik.

  Trzecie rozwiązanie jest takie, że dziekanat, jako Wyższa Forma Bytu, może wszystko; podobnie, jak nie można rozstrzygnąć, czy wszechmogący bóg potrafi stworzyć kamień, którego nie da rady podnieść, bezzasadna jest dyskusja, czy do dziekanatu odnosi się zasada niesprzeczności. Być może dziekanat po prostu p i nie-p jednocześnie? Udziela i nie udziela? Kto wie?

  OdpowiedzUsuń
 5. ad Desperate Househusband) Tak. Jak pisałam w scence, część studentów błędnie utożsamia „można kierować pytania” z „zostaną udzielone odpowiedzi”.

  Drugie rozwiązanie również rozpatrywałam, biorąc także pod uwagę kwestie personologii (hi, hi). Jeśli przyjmiesz założenie, że kierownik dziekanatu nie jest z dziekanatem (jako grupą osób pracujących w dziekanacie) tożsamy i
  potraktujesz go jako odrębną osobę ludzką -istnieje pewne praktyczne rozwiązanie problemu dziekanatu. W takim przypadku dziekanat traktujesz także jako pomieszczenie, w którym wraz z innymi osobami przebywa kierownik. Należy go z tej grupy wyodrębnić, a następnie bezpośrednio, wyłącznie do niego, skierować pytanie. Na wszelki wypadek można jeszcze wyodrębnić kierownika z dziekanatu jako pomieszczenia, na przykład przez wywabienie go przed dziekanat, aby jego poczucie tożsamości z dziekanatem osłabić. Istnieje szansa, że kierownik dziekanatu potraktowany jako odrębna osoba ludzka potraktuje studenta także jako osobę ludzką.

  Rozwiązanie trzecie mnie wręcz powaliło. Bardzo dobry :)

  OdpowiedzUsuń
 6. W rozwiązaniu pierwszym chodziło mi o to, że być może pytań dotyczących planów nie należy kierować, ale i wszelkich INNYCH pytaniach nie wspomniano. Może wątpliwości dotyczące innych, poza 'planowych' kwestii dziekanat chętnie rozwiewa?

  A jeśli, tak jak piszesz, Dziekanat potraktujemy jako pomieszczenie, w który przebywają pracownicy dziekanatu (z kierownikiem czy bez) to wszystko staje się bardzo logiczne. Widział kto kiedyś, żeby mu na pytanie odpowiedział pokój? Albo budynek?

  OdpowiedzUsuń
 7. ad Desperate Househusband) Podejrzewasz, że mogliby być aż tak precyzyjni? ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Haaa, to tak samo absurdalne jak wytwór dziekanatu, z którym osobiście miałam do czynienia, a brzmiało to +/- tak "Dziekanat przypomina studentom, że licencjat to tytuł zawodowy, a nie naukowy, więc nie może być stosowany przed nazwiskiem" ;)) Dodam tylko, że taka informacja wisiała obok tabliczki z personelem dziekanatu, a na niej wymieniona była LIC. Iksińska ]:->

  OdpowiedzUsuń
 9. ad silonka) Ani chybi, dziekanat z twojej anegdoty był ponad zasadą niesprzeczności opisaną w komentarzu 5 przez Desperate Househusbanda. Przestrzegał za to zasady, że drogowskaz nie musi podążać w kierunku, który wskazuje ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Powinien być pees. Ewentualne pytania nie mogą dotyczyć planu zajęć gdyż patrz wyżej;D

  OdpowiedzUsuń
 11. Jak zwykle u was dyskusja nie o problemie ale o waszym na jego temat mniemaniu.

  nikt nie ma ochoty odpowiadać setny piaty na pytanie typu "psze pani o gdzie to jest i o której godzinie?"

  A do kierownika kieruje się pytania ZASADNICZE!

  Takie proste.

  OdpowiedzUsuń
 12. Samo życie-niech studenci się przyzwyczajają od "małego" do niedorzeczności tego świata ;).Makromanie,jeśli tak strasznie drażnią cię nasze rozmowy,to po prostu nie zaglądaj tu.TAKIE PROSTE.

  OdpowiedzUsuń
 13. E tam. Dziekanat po prostu poszedł o krok dalej, pamiętając, że na Arystotelesie świat się nie kończy: są też te wszystkie koła wiedeńskie, szkoły lwowskie i inne dziwy. A my się tu uczepiliśmy tej logiki dwuwartościowej jak rzep psiego ogona. ;)

  PS: Za to wywabianie kierownika dziekanatu przed dziekanat, by osłabić poczucie tożsamości z tymże wydaje mi się bardzo obiecującą ideą! Do zapamiętania na przyszłość.

  OdpowiedzUsuń
 14. Gdyby szukać jednak logiki, to dziekanat nie jest tym samym, co kierownik dziekanatu.
  Ale dlaczego pytania należy kierować do jednostki nadrzędnej, a jednostka jej podległa nie udziela informacji, pozostanie zapewne tajemnicą dziekanatu :)

  OdpowiedzUsuń
 15. ad Iwona) Polecam lekturę komentarzy makromana pod scenkami poniżej: Prawdziwa rodzina czyli mój kandydat do Sejmu!, Czytanie za karę, Narodowy Test Inteligencji oraz Rozmowa biznesowa. Lektura dla wytrwałych.

  ad sepulka) Rozwiązanie z wywabianiem sprawdzone w praktyce.

  ad iw) Dziekanaty są tajemnicze odkąd istnieją ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Znam te komentarze,bo jestem na bieżąco i dlatego już nie wytrzymałam.

  OdpowiedzUsuń
 17. ad sepulka) Nie tylko logika dwuwartościowa chwieje się w okolicach dziekanatu. Bywa, że i związki przyczynowo-skutkowe ulegają zerwaniu.

  ad Iwona) Tutaj jednak związki przyczynowo-skutkowe zerwaniu nie uległy. Określona przyczyna wywołuje określony skutek ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Iwona - dajcie sobie siana z polityką i kościołem...

  A cała wasza gadanina o dziekanacie aczkolwiek błyskotliwa jest niewiele warta - mamy do czynienia z klasycznym urzędniczym zniechęcaniem petentów. Podejrzewam że niejedna z was stosowała analogiczne metody w swoim miejscu pracy.

  OdpowiedzUsuń
 19. ad makroman) No widzisz, nie umiesz się bawić w nasze zabawy. Idź sobie do innej piaskownicy.

  OdpowiedzUsuń
 20. ad makroman) To się nie baw i nie przeszkadzaj innym - tym co i umieją i lubią. Przebywanie na scenkach nie jest obowiązkowe. Nawet wewnętrzny przymus da się przezwyciężyć ;)

  OdpowiedzUsuń
 21. STRUKTURA UCZELNI:

  REKTOR
  Przeskakuje najwyższe budynki za jednym zamachem
  Jest silniejszy od lokomotywy
  Jest szybszy od pocisku
  Chodzi po wodzie
  Rozmawia z Bogiem

  PROREKTOR
  Przeskakuje niskie budynki za jednym zamachem
  Jest silniejszy od lokomotywy parowej
  Czasami dogania pocisk
  Chodzi po wodzie, gdy morze jest spokojne
  Rozmawia z Bogiem, jeżeli otrzyma specjalne pozwolenie

  DZIEKAN
  Przeskakuje niskie budynki z rozbiegu i o tyczce
  Jest prawie tak silny jak lokomotywa parowa
  Potrafi strzelać z pistoletu
  Chodzi po wodzie na krytym basenie
  Czasami Bóg zwraca się do niego

  PRODZIEKAN
  Ledwo przeskakuje budkę portiera
  Przegrywa z lokomotywa
  Czasami może trzymać broń bez obawy o samookaleczenie
  Bardzo dobrze pływa
  Rozmawia ze zwierzętami

  PROFESOR
  Odbija się na ścianach próbując przeskoczyć jakikolwiek budynek
  Może zostać przejechany przez lokomotywę
  Nie dostaje amunicji
  Pływa pieskiem
  Mówi do ścian

  DOKTOR
  Wbiega do budynków
  Rozpoznaje lokomotywę dwa na trzy razy
  Moczy się pistoletem na wodę
  Utrzymuje się na wodzie tylko dzięki kamizelce ratowniczej
  Bełkocze do siebie

  MAGISTER
  Wchodzi do budynków, pod warunkiem, że są tam obrotowe drzwi
  Nie wie, co to jest lokomotywa
  Ma ranę postrzałową przez środek głowy po pistolecie na wodę
  Na wodzie utrzymuje go helikopter ratowniczy
  Nie ma języka, tylko krawat

  INŻYNIER
  Nie wie, co to są drzwi
  Loko... coo???
  Leży zabity widokiem pocisku
  ...Na dnie kałuży, po której chciał przejść
  Nawet nie oddycha

  PANI Z DZIEKANATU
  Podnosi budynki i przechodzi pod nimi
  Zwala lokomotywę z torów
  Łapie pocisk zębami i go rozgryza
  Zamraża wodę jednym spojrzeniem
  Jest Bogiem

  Evik

  PS. Proszę o usuniecie poprzedniego komentarza.

  OdpowiedzUsuń
 22. ad Evik) Zgodnie z życzeniem. I dziękuję za konspekt dotyczący struktury uczelni, bardzo poglądowy ;)

  OdpowiedzUsuń
 23. I jaki prawdziwy :)
  Mi nawet rozmowa ze zwierzętami nie przysługuje :|
  Evik

  OdpowiedzUsuń

Będzie miło, jeśli podpiszesz się pod swoim komentarzem.
Różne opcje podpisu wybierzesz z rozwijanej listy pod oknem, gdzie wpisujesz komentarz.
Wystarczy imię lub nick w polu NAZWA.