Jeżeli język nie jest poprawny,
Mowa nie znaczy tego, co ma znaczyć,
Jeżeli mowa nie znaczy tego, co ma znaczyć,
Nie będzie zrobione to, co ma być zrobione,
A wtedy moralność i wszystkie sztuki ulegną zepsuciu
I sprawiedliwość zejdzie na manowce
I wszyscy popadną w stan bezładnego pomieszania.

Konfucjusz
_____________________

2 listopada 2011

20 Dokończ zdanie

Kasia T. chce kupić samochód. Używany, ale nie bity. Po kilku podejściach zauważa, że najczęstszą techniką sprzedających jest zarzekanie się przez telefon, że wszystko jest w porządku, tylko po to, aby zwabić klienta na miejsce, w nadziei, że zwabiony da się namówić na kupno niezależnie od stanu pojazdu.

Przy kolejnym obiecującym ogłoszeniu, ale z dość odległego miasta, nie chcąc powtarzać poznanego już schematu, dokładnie i kilkakrotnie upewnia się, czy samochód nie był bity. Sprzedający kilkakrotnie zapewnia: Oczywiście, nie był bity, przecież taki kawał drogi na próżno bym pani nie ciągał. Skoro nie był bity, Kasia jedzie dokonać oględzin. Samochód wygląda dobrze, ale nie zaszkodzi sprawdzić go w pobliskiej stacji kontroli pojazdów. Sprzedający nie widzi przeszkód. Mechanik zgadza się sprawdzić za darmo.

Kasia: I jak?
mechanik: Nie był bity...
Kasia: O!
mechanik: Z jednej strony.

(opowiedziała Kasia T.)


Następnym razem do listy pytań zadawanych sprzedającym należy dodać: Czy pan/pani ma zwyczaj kończyć zdania?
Będzie miło, jeśli podpiszesz się pod swoim komentarzem. Różne opcje podpisu wybierzesz z rozwijanej listy pod oknem, gdzie wpisujesz komentarz. Wystarczy imię lub nick w polu NAZWA.

20 komentarzy:

 1. Przed Kasią trudny zakup. Jak już kolejnego sprzedawcę zapyta o obie strony, zostaje jeszcze przód, tył, dach...

  OdpowiedzUsuń
 2. O tak,wiele możliwości jeszcze przed nimi ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie dostrzegacie pozytywów:-) Tym sposobem Kaśka się uczy, w końcu kupi i sprzeda z zyskiem.

  OdpowiedzUsuń
 4. w nadziei, że znajdzie się kupujący, który uwierzy na słowo. Paradoksalnie takich wcale nie jest mało. Dla niektórych oszustwo jest nieodzownym elementem interesu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja się kilkukrotnie spotkałam z "lansem na babcię" - mam wrażenie, że właścicielką 3/4 samochodów nie-pierwszej-świeżości była starsza kobieta, która "jeździła tylko po wnuczkę do przedszkola" i "raz w tygodniu do kościoła"... Poza tym nie miałam nigdy do czynienia ze sprzedawcą używanych samochodów, który nie byłby cwaniakiem... To chyba jest wpisane w ten zawód...

  OdpowiedzUsuń
 6. No i weź i idź kup auto, pozostaje z salon... i święty spokój.

  OdpowiedzUsuń
 7. ha ha ha ha ha ha, dobre:-)

  OdpowiedzUsuń
 8. O rety, a ja sie obsmialam jak glupia z samego wyrazenia "czy samochod byl bity?" bo sobie wyobrazilam bity pasem, piescia czy moze sztacheta:)))) No w zyciu nie przyszloby mi do glowy takie pytanie, natomiast na pewno zapytalabym czy samochod byl uszkodzony na skutek wypadku.

  OdpowiedzUsuń
 9. Epilog: Kaśka, w trosce o życie i zdrowie kolejnych sprzedawców, kupiła w końcu nowy samochód, uznając, że będzie z niego korzystać do jego samochodowej śmierci.
  Dodatkowa przesłanka decyzji - uprzednio była trzecią właścicielką malucha. Sprzedała go mile wyglądająca osoba płci żeńskiej, której uczciwie patrzyło z oczu. Osoba zapewniała, że pojazd jest w świetnym stanie i że jeździła nim tylko do pracy. Świetny stan pojazdu powodował, że:
  - auto samo decydowało, kiedy ma ochotę zapalić, a kiedy nie,
  - pewnego dnia zdecydowało również, że nie chce już mieć nic wspólnego z drążkiem kierownicy - i do dziś radością napełnia mnie fakt, że zdarzenie miało miejsce podczas postoju na światłach, a nie w trakcie jazdy,
  - o innych przypadłościach nie będę pisać, bo nudne.
  Reasumując - Kaśka nie nadaje się do kupowania używanych aut.
  :)

  OdpowiedzUsuń
 10. ad Riannon i Iwona) I na pewno o jakimś kawałku się zapomni. Sprzedający tylko na to czyha! :)

  ad czarek samuel k.) O tak, uczy się... To cenna widzą nie tylko o samochodach, ale i o ludziach.

  ad Katarzyna) Jak to się nie nadaje? Może JESZCZE się nie nadaje, a ćwiczenie wszak czyni mistrza. Zawsze też może wcielić się w rolę sprzedającego ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. No to mówił prawdę. W pewnym sensie...;)

  OdpowiedzUsuń
 12. ad Nivejka) W pewnym sensie. Powiedzmy: pół prawdy ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Mmmm...używany samochód to wielka zagadka. Mam taki pierwszy raz w życiu, oczywiście wcześniej jeździł nim staruszek, oczywiście niepalący, i oczywiście wcale nie był bity. (samochód bo co do staruszka sprzedający nie miał pewności)

  OdpowiedzUsuń
 14. Jak to nie miał pewności?! Jak to?!

  OdpowiedzUsuń
 15. Kolega inżynier radził - weź, to wzięłam. Pan był bardzo elokwentny,wygadany ale o poprzednim właścicielu nie wiedział wiele, po za tym, że to schludny, cichy, niemiecki staruszek. A rok później dostałam wezwanie do urzędu, o którego istnieniu nie miałam pojęcia. W pokoju siedziały cztery panie z trwałymi na głowach, w kwasnych sweterkach i fajkami w zebach. (a już wtedy był zakaz!), które poinformowały mnie grzecznie, że wszystko co powiem może zostać uzyte przeciwko mnie, blebleble...a potem mnie grilowano przez 45 minut(pozwolono palic do woli) i uchylono nieco rabka tajemnicy auta i sprzedawcy.:)

  OdpowiedzUsuń
 16. To brzmi, jak opis tajnej akcji tajnych służb ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Monotonne jest życie mechanika. I sprzedawcy bitych/na poły bitych samochodów. Wciąż te same kwestie do powtarzania...

  OdpowiedzUsuń
 18. ad Aurora) Może powinny urozmaicić asortyment, a dzięki temu także repertuar wypowiedzi?

  OdpowiedzUsuń
 19. cóż. wielu ludzi buduje swój świat na kłamstwie i próbuje to kłamstwo dobrze "sprzedc innym".
  uważam jednak, że nawet, gdy komuś się to powiedzie, to i tak ono do niego powróci. życie!

  OdpowiedzUsuń
 20. Nie podejrzewam sprzedających samochody o budowanie swojego świata na kłamstwie. Oni jedynie zarabiają na kłamstwie. No chyba, że zarabianie pieniędzy jest dla nich całym światem ;)

  OdpowiedzUsuń

Będzie miło, jeśli podpiszesz się pod swoim komentarzem.
Różne opcje podpisu wybierzesz z rozwijanej listy pod oknem, gdzie wpisujesz komentarz.
Wystarczy imię lub nick w polu NAZWA.