Jeżeli język nie jest poprawny,
Mowa nie znaczy tego, co ma znaczyć,
Jeżeli mowa nie znaczy tego, co ma znaczyć,
Nie będzie zrobione to, co ma być zrobione,
A wtedy moralność i wszystkie sztuki ulegną zepsuciu
I sprawiedliwość zejdzie na manowce
I wszyscy popadną w stan bezładnego pomieszania.

Konfucjusz
_____________________

20 czerwca 2012

52 Dobrodziejstwa konkurencji

Wizyty u stomatologa nie da się dłużej odwlekać, więc mimo paniki Marek idzie się leczyć kanałowo. Jak każdy panikarz stomatologiczny rozpoczyna wizytę od kilkuminutowego przemówienia na temat obaw, że będzie bolało. Pan doktor i asystentka wysłuchują wszystkiego z wyrozumiałymi uśmiechami, po czym asystentka oznajmia:

- Proszę pana, przy takiej konkurencji, jaka jest na rynku, my nie możemy sobie pozwolić na to, żeby pacjenta cokolwiek zabolało.

(opowiedział Marek)


ps. Nie twierdzę, że wolny rynek ma same zalety. Ale pewne ma. Dlatego jestem fanką prywatyzacji służby zdrowia.
Będzie miło, jeśli podpiszesz się pod swoim komentarzem. Różne opcje podpisu wybierzesz z rozwijanej listy pod oknem, gdzie wpisujesz komentarz. Wystarczy imię lub nick w polu NAZWA.

52 komentarze:

 1. nigdy nie pomyslalam o tym w ten sposób:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja, jako panikara stomatologiczna, pomyślałam wiele razy, dopóki nie natknęłam się na mojego obecnego stomatologa, doktora Brodę, który robi tak, że NIC nie boli. NIC. Bo mu się chce i wie, że takie osoby, jak ja nigdy więcej by do niego nie przyszły.

   Usuń
  2. I ja Cię doskonale rozumiem, bo dentystki nie boję się od lat, ale jestem wierna tej jednej jak pies :)

   Usuń
  3. Tak, jak i ja będę wierna mojemu :)

   Usuń
 2. A tak. Jest konkurencja i ludzie świetnie się orientują kto, gdzie, jak i za ile. A najważniejsze, że lekarze też JUŻ wiedzą, że ludzie wiedzą :))))))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I tak powinno być również w innych specjalizacjach medycznych. Niestety, kasy chorych, których ideą było, aby pieniądz szedł za pacjentem, dawno już zastąpił moloch NFZ. Nowego prezesa sobie właśnie wybierają. A sensownej opieki medycznej jak nie było, tak nie ma.

   Usuń
 3. haha :D to jest bardzo zdrowa konkurencja :) z medycznych fobii, to ja się boję ortopedów, bo gmerają przy kościach i stomatologów, bo gmerają w jamie ustnej. jednych i drugich trochę utożsamiam z rzeźnikami, ale jak już trafię do dentysty, to zawsze proszę o magiczny zastrzyk i ta magia działa :) ortopedzi - z mojego doświadczenia - działają trochę z zaskoczenia i są jakby nieco mniej zrównoważeni (jak znajdę dokumentację, to prześlę Ci Elu materiał na ortopedyczną scenkę).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Magiczny zastrzyk to nie wszystko. Najwyraźniej nie jesteś aż tak wielka panikarą jak ja. Bo zastrzyk też boli, nawet podany niezwykle umiejętnie. Nie boli za to, kiedy najpierw zastosuje się chlorek etylu. Oto wielka tajemnica bezbolesnego leczenia!

   ps. Czekam z niecierpliwością. A może by się tak umówić na kawę podczas mojej następnej wizyty w Warszawie?

   Usuń
  2. z zastrzykami nie mam problemów. te w dziąsło są nieco mniej przyjemne, ale które dają tą końską igłą tam przy zawiasie, to da się żyć.

   ps. a kiedy będziesz w Warszawie? bo ja bardzo chętnie :)

   Usuń
  3. Ostatnio często. Trza się w końcu numerami telefonów wymienić, ale niekoniecznie tutaj ;)

   Usuń
 4. Mam to szczęście, że trafiłam na świetną dentystkę i zanim zajrzy mi w zęby - dostaję znieczulenie ;-) Wiem, że ludzie mają traumy z dzieciństwa po "przychodniowych dentystach", którzy hurtem leczyli pacjentów - miałam o tyle dogodną sytuację, że od razu poszłam prywatnie. Ale już do ortodonty nie miałam szczęścia. Pani B. z kiepem w ustach robiła mi "odcisk zębów" - bardziej niż dziwnego narzędzia, przypominającego połówkę "przyrządu do klejenia pierogów", bałam się, że mnie podpali...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na szczęście można już wybierać, w czasach rejonizacji było to niemożliwe, więc dentyści zachowywali się jak rzeźnicy. Dziś się starają :)

   Usuń
 5. Gdybyż to jeszcze działało w przychodniach zdrowia!
  Tam niestety na razie konkurencja nie powoduje punktualności, fachowej obsługi i innych takich cech, nieodzownych we wszystkich pozostałych sferach usług dla ludności :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są plusy i minusy tej prywatyzacji, na początku obawiam się, że dostałyby się nam, jako pokoleniu przejściowemu, głównie minusy - czyli wysokie opłaty.
   Ale sprywatyzować trzeba by było także ubezpieczenia, bo jak mam dalej płacić tysiąc zł miesięcznie na ZUS, a do tego za opiekę zdrowotną, to ja tak nie chcę! :)

   Usuń
  2. Mogłabym płacić więcej, wiedząc za co. Ty nie? I nie mam na myśli dodatkowych ubezpieczeń, lecz chociażby wprowadzenie konkurencji dla NFZ w postaci innych, alternatywnych ubezpieczycieli, do których odprowadzana byłaby składka zdrowotna. Wedle wyboru.

   Usuń
 6. Dobra, dobra. I tak troszkę umieram kiedy przyjdzie mi przetrwać koszmar grzebania w moim zębie. To, że nie boli nie ma nic do rzeczy, moje (?) cierpi katusze i jakby się rozpada :)

  (?) to chyba dusza w panice.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja to doskonale rozumiem. Odprężyłam się dopiero na trzeciej wizycie u doktora Brody, kiedy uwierzyłam, że to tak naprawdę. Wcześniej wizyty u innych dentystów łączyły się z takim stresem, że musiałam brać dzień urlopu, żeby wrócić do normalnego funkcjonowania.

   Usuń
 7. ja chadzam tylko do Doktór Beatki... jest tak cudowna, że mam ochotę Ją przelecieć... nikomu innemu swojej japy nie powierzę... ciekawa sprawa... swojej CR udostępniam jedynie syfy i kaszaki na pysku do wyciśnięcia... ale Beatka to Beatka... MISTRZYNI...
  pozdrawiać :))...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co to jest CR?

   ps. Lepszej recenzji lekarza/lekarki chyba na oczy nie widziałam ;)

   Usuń
  2. CR to jest ksywa mojej baby na blogu

   Usuń
  3. ostatnio CR mało się odzywa, więc masz prawo nie wiedzieć, kto to jest... do Twojej wiadomości, jest to cudowna kobieta będąca ze mną w związku, na punkcie której mam świra...

   Usuń
  4. Pozdrawiam zatem CR :)

   Usuń
 8. ja może fanką tak do końca nie jestem, ale stomatologii prywatyzacja wyszła na dobre i na pewno jest wzorcowa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No więc dlaczego gdzie indziej nie miałoby to wyjść na dobre?

   Usuń
 9. DZiekuje za wizyte. Nie przepadam za dentystami, ale kto ich lubi. Zdecydowanie wole prywatnie niz panstwowo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy chyba woli prywatnie. Państwowo za to mam poczucie, że co prawda płace haracz (w postaci składek), ale i tak nic nie mam. Mają urzędnicy i nieubezpieczeni.

   Usuń
 10. I rzeczywiście nie bolało?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba zapytać dostarczyciela scenki. Mnie u mojego pana doktora nie boli :)

   Usuń
 11. Ze stomatologiem mam iście erotyczne skojarzenia-mój-miał asystentkę,młodą, krótkospódniczkową, w miarę narastania bólu, na fotelu, wchodziłem dłonią coraz wyżej...:) a ona - nie protestowała:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wow... Na NFZ nie mógłbyś na to liczyć. To zdecydowanie usługa ponadstandardowa ;)

   Usuń
  2. ale jakże przyjemna:) i bezbólowa:))

   Usuń
  3. I... no, zachęcająca do ponownej wizyty :)

   Usuń
 12. Znam tylko jednego stomatologa prywatnego, który powiedział, że w jego własnym interesie jest by pacjent nie fikał mu na fotelu, więc znieczula i już. A reszta każe sobie słono płacić za znieczulenie, a jak nie to ma komfort pacjenta, w poważaniu - nie ten to inny, kasa i tak leci.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cóż, skoro owi pacjenci się na to godzą...

   Usuń
 13. Ja jestem jednak sceptyczne wobec prywatyzacji. U dentysty faktycznie jest dobrze, sama ze strachu nie byłam u stomatologa przez długie lata. I dostałam takiej paniki w gabinecie, że aż mnie trzęsło. Ale co z ludźmi, których nie stać na leczenie prywatnie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Otóż to! fajnie się leczyć w aseptycznych klinikach, ale trzeba mieć kasę. Ja oddałem 600 za jeden ząbek.

   Usuń
  2. Erinti, prawdę mówiąc, mało interesuje mnie los osób, których nie stać na leczenie prywatne, a to z tego powodu, że na razie to ja i inne osoby pracujące wciąż opłacamy leczenie nieubezpieczonym, bezrobotnym itp., a kiedy sami potrzebujemy leczenia okazuje się, że akurat limity się wyczerpały i trzeba czekać w rocznej kolejce. Przyczyny są trzy: monopol molocha NFZ, marnotrawienie pieniędzy w systemie, za mało pieniędzy w systemie (bo za mało osób odprowadza składki). Dlaczego nie postawić choćby na konkurencje ubezpieczycieli?

   Na poczucie solidarności i ochotę do dzielenia się z innymi nabiorę ochoty, jeśli najpierw sama poczuję się wystarczająco zaopiekowana medycznie. Na razie płacę haracz, z którego nie mam nic.

   Usuń
 14. Ja powiem tylko jedno - miałem 4 kanały pod jednym zębem. Kobieta stwierdziła, że jestem anomalią jakąś!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Toż to materiał na thriller stomatologiczny!

   Usuń
 15. a ja sobie chodzę do stomatologa bez znieczulenia, syn też, córka się znieczula, bo nie lubi cokolwiek czuć, ale idzie wytrzymać, więc nie wiem o co chodzi z tym bólem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I szczerze życzę Ci, żebyś nigdy nie musiała się przekonywać, o co chodzi z tym bólem.

   Usuń
 16. Szczęki żem chyba po koniach odziedziczył, bo chadzam nader rzadko, choć ostatnio coraz, niestety, częściej. Ano i też żem się przyjemnie rozczarował, że dziś tak o człeka dbają, choć za razem pierwszym, gdy mi jejmość jakich czyniła zastrzyków i cięgiem dopytywała kłując, czy to boli, tom w irytacyi jej rzekł, że nie i by czyniła swego. Effecta tegoż takie, że mi zęba wyrwała na żywca, zasię gęby mi sparaliżowało w jaką godzinę później, akuratnie jakem czego w urzędzie załatwić probował i z nagła nijak się wysłowić było...
  Kłaniam nisko:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poszanowanie waćpanu, aliści problema są wielkie w urzędach wszelakich z taką szczęką sparaliżowaną przez cyrulika, a i przygryźć sobie poliki od wewnątrz można, azaliż bez paraliżu onego podejść do pacjenta niemożebnym jest.
   I ja się odkłaniam ;)

   Usuń
 17. Jeszcze jeden plus 'konkurencyjnosci' sto-ma-to-logiczne'j - ceny powoduja, ze niedoszly pacjent dba o swoje uzebienie jak nic aby przypadkiem nie wyladowac na fotelu bez bolu :)z bolacym zebem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Profilaktyka jest zawsze lepsza od leczenia :)

   Usuń
  2. I z tej profilaktyki ((f)atktyczny milosnik pro) mozne uzyskiwac profity :)

   Usuń
  3. I nie narażać się na straty, co na czasem na jedno wychodzi.

   Usuń
 18. Moj dentysta tez wie, ze bez znieczulenia moze mi tylko powiedziec "dzien dobry" a potem nastepuje pytanie "gazem czy mascia?" Zastrzyk dopiero po gazie lub masci. Lubie masc, bo dr.Peter ma te masci do wyboru o 16 roznych smakach:)) Masc dziala potrzebuje troche dluzej czasu niz gaz, ale za to jaka dobra:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może to maść podobna do tej, jaka stosuje mój doktor Broda. Mistrzostwo świata :)

   Usuń
 19. Tęskniąc do prywatyzacji łatwo popełnić błąd składania To co dobre w małej skali, nie musi być tak samo dobre w dużej. Prywatyzacja stomatologii Ci się podoba, bo stać Cię na 100zł za wizytę (powiedzmy), ale co by było, problem dotyczył zabiegu za 150000zł? Pod drugie prywatyzacja już jest, ale prywatne kliniki nie otwierają oddziałów mało opłacalnych, te zostawiają państwowej służbie zdrowia. Prywatyzacja nie jest panaceum.
  Nie jest też prawdą, że za swoje składki nie dostajesz nic. Teraz tak jest, ale kiedy się zestarzejesz i dopadną Cię choroby, wykorzystasz te składki galopem.
  A że system jest chory, że pracujący frajerzy płacą za tabuny uprzywilejowanych, to prawda, to warto by zmienić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Toteż wcale nie upatruję w prywatyzacji panaceum. Wystarczyłaby mi konkurencja wśród ubezpieczycieli. Co do tego, co dostanę za swoje składki, to jestem pesymistką. Dostanę nic. Kolejki i fatalną opiekę po przejściu kolejki.
   I bardzo nie podoba mi się konieczność opłacania składek za innych, którzy rzekomo nie mogą.

   Usuń

Będzie miło, jeśli podpiszesz się pod swoim komentarzem.
Różne opcje podpisu wybierzesz z rozwijanej listy pod oknem, gdzie wpisujesz komentarz.
Wystarczy imię lub nick w polu NAZWA.