Jeżeli język nie jest poprawny,
Mowa nie znaczy tego, co ma znaczyć,
Jeżeli mowa nie znaczy tego, co ma znaczyć,
Nie będzie zrobione to, co ma być zrobione,
A wtedy moralność i wszystkie sztuki ulegną zepsuciu
I sprawiedliwość zejdzie na manowce
I wszyscy popadną w stan bezładnego pomieszania.

Konfucjusz
_____________________

25 czerwca 2012

22 Korespondencja z Gdańska

Pragnąc uniknąć zarzutu zdominowania scenek przez tematykę piłkarską, zamieszczamy dziś dwie mini-relacje fotograficzne korespondentek z Gdańska. Nadesłane materiały wpisują się w nurt na scenkach poruszany już kilkakrotnie i uzupełniają galerię przerobionych znaków drogowych. Bardzo twarzowe.


na Starówce,
fot. Agnieszka P.
między ul. Świętego Ducha a Mariacką,
fot. Mag

Kontynuując jednocześnie rozważania okołopatriotyczne, w odruchu patriotyzmu lokalnego stwierdzam, że chociaż starówkę Gdańsk ma piękniejszą niż Bielsko, to nasze znaki -> są zdecydowanie lepiej dopracowane. Coś za coś.

Nie jestem też pewna, czy gdyby bielskie znaki przerabiano z mniejszą dbałością o estetykę i idee, to tutejsza starówka stałaby się automatycznie bardziej reprezentacyjna, bo bezpośredniego wpływu jednego na drugie dotychczas nie udowodniono.

(Gdańsk,
sfotografowały Agnieszka P. i Mag)


Będzie miło, jeśli podpiszesz się pod swoim komentarzem. Różne opcje podpisu wybierzesz z rozwijanej listy pod oknem, gdzie wpisujesz komentarz. Wystarczy imię lub nick w polu NAZWA.

22 komentarze:

 1. Hm, nie zabiorę głosu w dyskursie na temat wyższości Bielska nad Gdańskiem, albo odwrotnie. W Gdańsku byłem raz z pewna Czeszką, więc go nie zauważyłem, natomiast o Bielsku wiem, ze jest na Śląsku i tyle.
  Podsumowując, wolę poznańskie szneki z glancem od rolady z modrom kapustą. Podobnie Toskanię od Zachodniego Pomorza. A chwilowo muszę lubić burzę nad Szczecinem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O gustach trudno dyskutować. Zaznaczę tylko, że Bielsko do Śląska zostało włączone wbrew woli mieszkańców podczas ostatniej reformy administracyjnej.

   Usuń
  2. Bielsko też ma ładną Starówkę i śliczny zamek. Poza tym wiele ładnych zakątków. Nie jest tak źle. I znaki ma faktycznie bardziej dopracowane.

   Usuń
  3. Źle nie jest. Zwłaszcza odkąd parę lat temu rewitalizacja ruszyła pełna parą.

   Usuń
  4. Lokalny patriotyzm :) Myślę, że kieliszek wina na bielskiej Starówce byłby wielką radością :) No, jeśli kiedy mi się na dobre odmieni.

   U mnie, w Szczecinie znaczy, Starówka jest właśnie w budowie. W sensie rzeczywistym, cegła na cegłę. A znaki nowe i konserwatywnie błyszczące.

   Usuń
  5. Na bielskiej starówce, koniecznie pod metroseksualnym Neptunem :)

   Usuń
  6. U mnie to raczej nie lokalny patriotyzm. Jestem cieszynianką, ale mieszkałam w Bielsku 8 lat a niedawno 3 lata pracowałam. Widziałam, jak pięknieje, odnawia się.A gdańska Starówka chociaż przepiękna i klimatyczna, jest dla mnie zbyt ciasna :)

   Usuń
  7. Ja także z tych napływowych, ale wiem, że trzeba mówić "ulica Kluski", a nie "ulica NMP" oraz "na ZWM-ie", a nie "na starówce", a także że ci z Białej to gorsi są ;)

   Usuń
  8. No, widać, że swoja jesteś :)

   Usuń
 2. A ja- nie wybieram, po co mi to:)

  OdpowiedzUsuń
 3. :) To jak to jest z tym Bielskiem? Leży na Pogórzu Śląskim, u stóp Beskidu Śląskiego, jak przeczytałam należało do Śląska Cieszyńskiego i było śląskie.
  Nas się tez nikt nie pytał, a włączono nas już wcześniej chociaż kulturowo jesteśmy bardzo od Śląska rożni. Sprawiedliwość musi być!
  A Bielsko bardzo ładne, wizytowałam bardzo elegancki szpital z okazji operacji oczu męzowskich.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Siłą, siłą nas włączyli! Myśmy samodzielnym województwem byli! Na Podbeskidziu mieszkamy, a nie na Śląsku! ;)

   Usuń
 4. Istotnie. Znaki gdańskie trącą bardziej wandalizmem, a te bielskie to małe dzieła sztuki :-) Kwestia estetyki. Pewnie służbom miejskim to obojętne? :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z punktu widzenia prawa, niestety, jest obojętne, czy na znaku ktoś nasmarował bez talentu czy stworzył małe arcydziełko.

   Usuń
 5. A nas po prostu skasowali, bo włączeni to się nie czujemy.
  Znaki bielskie są piękne, znaki gdańskie zaś... przypominają mi swą estetyką pewien napis, umieszczony niegdyś na murze domu nad znakiem-tablicą ostrzegającym o niebezpiecznym zakręcie: "Oko za oko, ząb za ząb. Dlaczego dupa za pieniądze?"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak. Bielskie znaki są piękne.

   Usuń
 6. ;) a to my sąsiadkami jesteśmy! Nie wiedziałam :) taaa... ludzi mają pomysły :)


  P.S. Aż dwa razy byłaś dla siebie miła?? :) suuuper! Oby tak dalej!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też nie wiedziałam :) Region ma silna reprezentację w blogosferze.

   Usuń
 7. Byłam w takim razie niedaleko Was na wieczorze autorskim ale pewnie i tak daleko... ech te znaki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To dawaj znać następnym razem, kobieto!

   Usuń

Będzie miło, jeśli podpiszesz się pod swoim komentarzem.
Różne opcje podpisu wybierzesz z rozwijanej listy pod oknem, gdzie wpisujesz komentarz.
Wystarczy imię lub nick w polu NAZWA.