TerrariumMiało być o seksie i polityce, ale na wyraźną prośbę wyrażoną przez czytelnika o nicku xpil pod scenką Nie podoba ci się? (cytuję: "Mam uraz do polityki, nie trawię tematów politycznych, a w szczególności na uwielbianych przeze mnie blogach (...) Czekam z utęsknieniem na kolejną scenkę. Może być o remoncie, muchomorach albo UFO. Albo o czymkolwiek :) Byle nie o polityce, bo pęknę i trzeba będzie potem wietrzyć...") - nie będzie. Będzie następnym razem. Poza tym dawno nie było scenki z obrazkiem.


Terrarium: (łac. terra – ziemia) – wiwarium przeznaczone do hodowli przeważnie płazów i gadów, ale także bezkręgowców, przystosowane do ich wymagań w naturalnych środowiskach. Może to być specjalne pomieszczenie lub przenośny, ewentualnie oszklony, pojemnik lub zbiornik w formie skrzynki wykonany z drewna, blachy lub plastiku (faunboxy), a często w całości ze szkła. Zadaniem terrarium jest wytworzenie warunków odpowiednich dla danego gatunku zwierzęcia, w szczególności mikroklimatu, w jakim zwierzę żyje w naturze.

Podłoże terrarium wykładane jest suchym piaskiem, czarnoziemem, gliną lub kamieniami, albo kompozycją tych materiałów. W zależności od potrzeb gatunków trzymanych w terrarium, powinno ono zabezpieczać właściwą ilość światła, wilgotność, temperaturę, wodę do picia i kąpieli, a także rośliny lub ich elementy (np. gałęzie. (...)

Najczęściej terrarium wyposażane bywa w kryjówki dla zwierzęcia i dekoracje: jaskinie, zakamarki, skałki i wybrzuszenia na ścianie tylnej przypominające naturalne warunki bytowania (terrarium biotopowe) lub rzadziej – plastikowe doniczki, kubły, skrzynki stanowiące kryjówkę w terrariach sterylnych. Aranżacja wnętrza zależy od wymogów danego gatunku oraz inwencji samego hodowcy. Na skałkach można umieścić np. sztuczne rośliny zwisające. Nie powinno używać się roślin żywych, gdyż mogą być zjadane przez zwierzęta karmowe (np. świerszcze), lub zniszczone przez zwierzęta hodowlane.


(źródło: wikipedia ->)

(Niepokalanów)

35 komentarzy:

 1. "Zadaniem terrarium jest wytworzenie warunków odpowiednich dla danego gatunku zwierzęcia, w szczególności mikroklimatu, w jakim zwierzę żyje w naturze."...i wszystko jasne ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do mnie najbardziej przemawiają te roślinki.

   Usuń
 2. E, nie liczy się! Kryjówek nie ma. Chyba że w kwiatach, ale te są za niskie.

  ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie. Jak czuć się w takim terrarium bezpiecznie?

   Usuń
 3. Ja tam bym wolała jeno o seksie :P

  OdpowiedzUsuń
 4. A mnie przypasowywuje :) tez takie (szczegolnie punkt pierwszy) okreslenie: gablota (może wł. gabbiata ‘klatka pełna ptaków’) 1. tech. całkowicie lub częściowo oszklona szafka wystawiennicza do prezentowania szczególnie cennych lub wymagających specjalnych warunków (wytwarzanych w niej sztucznie) eksponatów, druków, dzieł sztuki itp. 2. pot. wysokiej klasy samochód osobowy.

  Hasło opracowano na podstawie „Słownika Wyrazów Obcych” Wydawnictwa Europa, pod redakcją naukową prof. Ireny Kamińskiej-Szmaj, autorzy: Mirosław Jarosz i zespół. ISBN 83-87977-08-X. Rok wydania 2001.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wysokiej klasy samochód osobowy jest bardzo spójny z tym rodzajem estetyki. I mentalności.

   Usuń
  2. I w oknie (mentalnie, dla esteyki)z nosem w szybie - terrier a nawet bruterier :D

   Usuń
  3. :)moze, a moze rajskie ptaki po reinkarnacji :D

   Usuń
  4. Musiały strasznie złej karmy w poprzednim życiu nazbierać / się nażreć ;)

   Usuń
  5. Nie wiem co im tam ogrodnik sypal :)

   Usuń
  6. Nawóz jakiś, pewnie.

   Usuń
 5. Porzucony temat powinie wrócić ze zdwojoną siłą :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ucieknie. Widzę, że zapotrzebowanie jest duże :)

   Usuń
 6. Zwłaszcza to o seksie :). dlaczego by nie? Ale terrarium też niezłe ;).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Należy odpowiadać na zapotrzebowanie zgłoszone przez czytelników :)

   Usuń
 7. Tak, dla mnie też było trochę za mało o seksie :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiedziałam. Wiedziałam, że na scenkach czegoś brakuje ;)

   Usuń
 8. generalnie w idei terrarium tkwi pewien /niesprzeczny zresztą/ dualizm... raz, by gadzinę ochronić przed odmiennymi warunkami terenu... dwa, by gadzina nie wylazła i nie udziabała kogoś w dupę...
  myślę, że w tym konkretnym przypadku drugi punkt tematu już się odbył...
  pozdrawiać :))...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widać zabezpieczenia niezbyt porządnie wykonane.

   Usuń
 9. a to nie było o polityce? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, zdecydowanie nie. To jest post z kategorii zaoologicznych ;)

   Usuń
 10. No proszę, cóż za miły zbieg okoliczności. Mój ostatni wpis na blogu też jest zerżnięty z encyklopedii ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie opisałabym terrarium lepiej niż wikipedia, więc po prostu zacytowałam, żeby nie było że obrażam, czy coś... ;)

   Usuń
 11. Ciekawe, czy to trójkątne terrarim posiada odpowiednie warunki i klimat?

  OdpowiedzUsuń
 12. Za....sta gablota, ciekawe czy kuloodporna... Tak czy inaczej całość prezentuję się wyraźnie jako wersja "ekskluziw".

  No, jeśli myślimy o rewolucji "światopoglądowej", czy też innej społecznej jakiejś, to o seksie być musi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z reguły scenki poświęcone (nota bene) Kościołowi dotyczą również seksu, w związku z głównymi zainteresowaniami przedstawicieli tegoż Kościoła ;)

   Usuń
  2. No co Ty? Chłopaków z parafii wydalają a Ty ich jeszcze kopać chcesz?
   Nie żebym był rasistą, ale specjalnie dla tych. to bym ustawy pozmieniał ;)

   Usuń
  3. Z per USTAWĄ ZASADNICZĄ na czele...

   Usuń
  4. Wystarczy, że podrzucą pomysł parlamentowi, a zaraz wejdą w życie odpowiednie przepisy i będzie się o tym mówić: kompromis.

   Usuń
 13. Matka Boska jako zwierzę, no, no :) Dołożyłaś do pieca. Niechybnie poduszkę masz haftowaną w trzy szóstki,popierasz in vitro, namawiasz kobiety do usuwania ciąży, jesteś Żydówką i to z domu dziecka. To ostatnie to taka obelga, którą moja szkolna koleżanka usłyszała od zakonnicy, kiedy źle się zachowywała (koleżanka).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak! Przejrzałeś mnie... A na dodatek prezentuję konsupcjonistyczną postawę wobec świata, jestem przedstawicielką cywilizacji śmierci, żyję w związku niesakramentalnym, zabijam dzieci niepoczęte za pomocą antykoncepcji, w żłobku byłam komunistyczną agentką i uprawiam agresywną propagandę homoseksualną ;)

   ... "A twoja matka była chomikiem!"

   Usuń

data:blogCommentMessage