Jeżeli język nie jest poprawny,
Mowa nie znaczy tego, co ma znaczyć,
Jeżeli mowa nie znaczy tego, co ma znaczyć,
Nie będzie zrobione to, co ma być zrobione,
A wtedy moralność i wszystkie sztuki ulegną zepsuciu
I sprawiedliwość zejdzie na manowce
I wszyscy popadną w stan bezładnego pomieszania.

Konfucjusz
_____________________

20 lipca 2011

16 Gra fabularna „W tajemniczym świecie kolei”

Od 1 czerwca dostępny jest nowy podręcznik pasjonującej gry fabularnej „W tajemniczym świecie kolei”. W systemie gry „W tajemniczym świecie kolei” nie odnajdą się gracze początkujący i mało doświadczeni, gdyż główną scenerię gry tworzą dworce PKP z dostępnymi podręcznikami gry, ale możliwe są także odmiany rozgrywki, w których gracz startuje z maleńkich stacji, na których podręcznika gry zawierającego podstawowe informacje nie ma. (na zdjęciu podręcznik gry)


Rozpoczynasz grę na poziomie zaawansowanym i tylko od twojej pomysłowości i uporu zależy, czy wygrasz, czy poniesiesz sromotną porażkę. Wcielasz się w postać Pasażera pociągu, wybierasz cel poróży, datę odjazdu, ilość stacji pośrednich (być może z dodatkowymi questami* do rozwiązania), a następnie, korzystając z podręcznika gry, próbujesz dostać się do celu. Autorzy gry stawiają na samodzielność postaci Pasażera, dlatego każdorazowe skorzystanie z pomocy Wyroczni (w grze „Tajemniczy świat kolei” zwanej Informacją) skutkuje tym, że gracz otrzymuje minus dziesięć punktów satysfakcji i minus pięć punktów doświadczenia.

Pierwszym questem jest rozwiązanie zagadki, czy i kiedy odjeżdża pociąg wybrany z podręcznika gry przez Twoją postać. Gra toczy się na czas: nie wolno podczas rozwiązywania pierwszego questa przekroczyć zadeklarowanej na początku gry daty odjazdu, gdyż skutkuje to zatrzymaniem rozgrywki i Pasażera na stacji początkowej.

Wybrany cel podróży: Warszawa Centralna. Zadeklarowana data odjazdu: 21 lipca, czwartek, dzień powszedni. Pociąg wybrany z podręcznika gry: 13.50 III 6 IR. Magiczne symbole stanowią wskazówki, z których gracz powinien skorzystać, aby rozpocząć grę. (na zdjęciu wybrany pociąg)


Opis czynności postaci: Pasażer zabiera się za rozszyfrowywanie magicznych symboli. 13.50 - to proste, godzina odjazdu. III - peron trzeci. IR - InterREGIO, jeden z zarządców stajni z pociągami. A 6? Co oznacza szóstka? Pasażer jest postacią doświadczoną, dlatego wnioskuje, że może to oznaczać sobotę, zwyczajowo oznaczaną w podręcznikach podobnych gier liczbą 6. Jednak doświadczenie każe mu dokładnie sprawdzić w objaśnieniach do podręcznika gry, zawierających dodatkowe reguły rozgrywki. (na zdjęciu objaśnienia do podręcznika gry)


Wskazówki dla gracza:

 • 6 oznacza, że pociąg kursuje w (7) oraz 15 sierpnia i 1 listopada, oprócz 14 sierpnia i 30 października. Sprawdź, co oznacza 7.
 • 7 oznacza, że pociąg kursuje w D oprócz 24 czerwca i 31 października. Sprawdź, co oznacza D.
 • D oznacza, że pociąg kursuje od poniedziałku do piątku oprócz niedziel i świąt.
...Aha.
Po kilku próbach zrozumienia znaczenia symboli Pasażer wymięka, gdyż pomyłka może skutkować przerwaniem gry i zatrzymaniem na stacji początkowej. Pasażer decyduje się skorzystać z porady Wyroczni, która zna i nieomylnie interpretuje tajemnicze symbole, co skutkuje otrzymaniem minus dziesięciu punktów satysfakcji i minus pięciu doświadczenia. Orzeczenie Wyroczni brzmi: kursuje w niedzielę. Aha.

Wybiorę jakąś prostszą grę. „W tajemniczym świecie kolei” mnie przerasta.

(Bielsko-Biała, dworzec PKP)

* quest - w grach komputerowych zadanie do wykonania dla kierowanej przez gracza postaci, pozwalające przejść na następny etap gry, posuwające rozgrywkę do przodu.


Będzie miło, jeśli podpiszesz się pod swoim komentarzem. Różne opcje podpisu wybierzesz z rozwijanej listy pod oknem, gdzie wpisujesz komentarz. Wystarczy imię lub nick w polu NAZWA.

16 komentarzy:

 1. LiebeBettyFan20.07.2011, 01:39

  Nie zrozumiałem wpisu. gdzie jest mistrz gry, do diaska?

  OdpowiedzUsuń
 2. W tej grze nazywa się Przewoźnikiem. Można grać z różnymi mistrzami: Intercity, Inter-Regio, TLK. Zależy, ile kto ma żetonów ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. "Wymiękłam" czytając to,a co dopiero,gdybym była "graczem";)Ciekawa jestem kiedy się to wszystko po prostu zawiesi...tyle danych,tyle danych...

  OdpowiedzUsuń
 4. och! myślę, że ja mogę nazwać się wytrawnym graczem, ponieważ w
  "Tajemniczy świat kolei" gram już od blisko 15 lat. najczęściej gram,
  nie w taki znów niszowy, podmiejski wariant gry. raz na miesiąc trzeba
  wykupić żeton uprawniający do odbywania rozgrywki nawet kilka razy
  dziennie. gra dzieje się w czasie rzeczywistym. questy wymyślane są przez
  mistrza gry na bieżąco - najtrudniejsze są w zimę, ponieważ trzeba mieć
  przygotowanie survivalowe (dobrze jest oglądać "Szkołę przetrwania" na Dicovery ;)). ostatnio przechodzimy (ja i inni gracze) level pt. "remont stacji W-wa Stadion" zawierający m. in.: bieg na orientację oraz odsłuchiwanie zaszyfrowanych informacji z megafonu.

  dla niedoświadczonych graczy: nie można dać się zwieść nazwie mistrza gry. nawet jeżeli mistrz gry nazywa się Express Intercity (EX) nie oznacza to, że dotrze się na miejsce w czasie krótszym, aniżeli gracze, którzy obrali inny wariant gry z tym samym miejscem docelowym. np. EX W-wa Centralna-Nowy Targ: czas 6h 6min, jednorazowy koszt żetona około 120 zł (w tym prawodpodobnie jest wliczony bonus na energię (kawa+ciastko)). wariant alternatywny: IR W-wa Centralna - Kraków Główny: czas 3h 4min, żeton ~44 zł + prywatny przewoźnik Kraków Główny - Nowy Targ: czas 1h - 1h 30min, żeton ~15 zł; łączny czas rozgrywki w trybie alternatywnym: ~4,5h, koszt: ~60zł (bez bonusów energetycznych). [niniejsza porada nie odejmuje punktów za doświadczenie, odejmuje jednak 10 punktów satysfakcji ;)]

  OdpowiedzUsuń
 5. To ja już wiem, dlaczego nie przepadam za grami, a tymi o kolei w szczególności! :)
  Ale opis gry - fantastyczny!!! Chylę czoła.

  OdpowiedzUsuń
 6. I gratulacje z okazji przejścia na kolejny poziom gry "W cudownym świecie kolei"!

  OdpowiedzUsuń
 7. Grałam w to przez jakiś czas, ale to była wersja uproszczona anglojęzyczna.

  OdpowiedzUsuń
 8. Witaj Elu,
  U mnie na blogu czeka na Ciebie nagroda, zapraszam po odbiór!
  Pozdrowienia serdeczne
  iw

  OdpowiedzUsuń
 9. cudowny pomysł określić to, właściwie TO, jako grę! ostatni poziom tej gry to wytypowaniu czasu przyjazdu do celu :-))

  OdpowiedzUsuń
 10. ad el) Ale quest z wytypowaniem czasu przyjazdu to już poziom mistrzowski ;)

  ad iw) Za nagrodę oraz przemiłą recenzję scenek bardzo dziękuję, zrobię z tym wszystkim, co trzeba, po powrocie.

  ad Ania) Genialnie wczułaś się w konwencję :)

  OdpowiedzUsuń
 11. chwile mi to zajelo, ale zrozumialem ze ( 7 ) to nie odnosnik do pkt. 7 tylko oznacza niedzielę. To wszystko upraszcza.

  OdpowiedzUsuń
 12. A teraz widzę że znalazło się to w instrukcji obsługi (1),(2),...(7) oznacza poszczegolne dni tygodnia. Oddajcie PKP należną sławę i chwałę a sobie odejmijcie po 25 pkt. wszystkiego ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. To jest po prostu niezmiernie fantastyczne ze strony kolejarzy i kolejarek że tak dbają o nasz rozwój intelektualny. Czytanie takiego rozkładu wymaga zaangażowania w proces myślenia wszystkich szarych komórek;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Serdecznie zapraszam Cię po odbiór nagrody na >>> mój blog. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 15. to ja puszczę sobie lotka

  przywykłam, że się pakuję, jadę na dworzec i koczuję jak cyganicha

  w końcu jadę gdzie chcę :)

  OdpowiedzUsuń
 16. ad krzak) To wszystko dlatego, że znalazłeś się "W tajemniczym świecie kolei" ;)

  ad Margo) I tak własnie uczyniłam podczas drogi powrotnej :)

  OdpowiedzUsuń

Będzie miło, jeśli podpiszesz się pod swoim komentarzem.
Różne opcje podpisu wybierzesz z rozwijanej listy pod oknem, gdzie wpisujesz komentarz.
Wystarczy imię lub nick w polu NAZWA.