Jeżeli język nie jest poprawny,
Mowa nie znaczy tego, co ma znaczyć,
Jeżeli mowa nie znaczy tego, co ma znaczyć,
Nie będzie zrobione to, co ma być zrobione,
A wtedy moralność i wszystkie sztuki ulegną zepsuciu
I sprawiedliwość zejdzie na manowce
I wszyscy popadną w stan bezładnego pomieszania.

Konfucjusz
_____________________

1 czerwca 2011

24 Termin

Miejsce akcji: rejestracja przychodni specjalistycznej. Facet chce się zarejestrować do urologa. Rejestatorka znajduje w zeszycie najbliższy dostępny termin:
- Październik.
Facet:
- W tym roku?

(Bielsko-Biała, podsłuchał Marek)ps. Celne pytanie. To nie jest kawał. To jest ilustracja działania Narodowego Funduszu Zdrowia, który przyznaje przychodniom tak małe kontrakty, że w miesiącu mogą przyjąć zaledwie kilku, kilkunastu pacjentów. Reszta musi iść do kolejki. Przychodnia może też oczywiście przyjąć od razu wszystkich, którzy się zgłoszą, ale wtedy wyczerpie roczny kontrakt w ciągu miesiąca i potem nie przyjmie już nikogo. No chyba, że postanowi działać charytatywnie.
Będzie miło, jeśli podpiszesz się pod swoim komentarzem. Różne opcje podpisu wybierzesz z rozwijanej listy pod oknem, gdzie wpisujesz komentarz. Wystarczy imię lub nick w polu NAZWA.

24 komentarze:

 1. Pytanie czerwony czy biały... i kto poluje
  Aristoskr

  OdpowiedzUsuń
 2. ad Aristoskr) Poluje pacjen na termin. Przychodnia na kontrakt. NFZ na okazję, jak kontrakt jeszcze zmniejszyć.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kazanie pacjentowi czekać na październik z np. piekącą cewką moczową zakrawa na okrutne traktowanie.

  OdpowiedzUsuń
 4. A wiecie, ile naszych pieniędzy idzie na tę "służbę" zdrowia?! Nie wiecie? Popatrzcie na swoje paski płacowe :(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(

  OdpowiedzUsuń
 5. ad Arek) Istotnie, zakrawa. Dlatego należy zachęcać pacjentów do okupowania NFZ i żądania zwiększenia kontraktów dla poradni.

  ad Bobe Majse) Ja wiem i dlatego już dawno chciałam się z tego systemu wypisać, ale na prywatyzację służby zdrowia nie ma co liczyć. A w obecnym systemie z moich i Twoich składek finansowana jest nie tyle służba zdrowia, co rzesze urzędników NFZ oraz leczenie dla tych, którzy składek nie odprowadzają.

  OdpowiedzUsuń
 6. wygląda na to, że NFZ stawia na selekcję naturalną...

  OdpowiedzUsuń
 7. Facet miał sporo szczęścia ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. ad Anonimowy) Nie ma sprawy. Tylko niech odda moje składki, ja zagospodaruję je racjonalniej :)

  ad Iwona) Tak. To mógł być równie dobrze następny październik.

  OdpowiedzUsuń
 9. No prosze jakie prawdziwe.
  W Londynie poszlam do lekarza rodzinnego z problemem w listopadzie 2010. Powiedzial, ze dowie sie dokad mnie przekazac (do ktorej przychodni specjalistycznej) i kazal przyjsc za 2 tygodnie - do tej pory sie dowie.

  Gdy juz sie dowiedzial, to poslal skierowanie do owej przychodni i dwa tygodnie (15 grudnia) pozniej otrzymalam potwierdzenie, ze jestem na regularnej liscie oczekujacych na kolejke - jako przypadek jeszcze nie umierajacy. Bez informacji jaki moze byc przyblizony czas tego oczekiwania.

  Siedzialam grzecznie przez prawie 6 miesiecy, po czym zaczelam telefonicznie dopytywac sie co i jak. Spiaca pani w przychodni nie umiala znalezc mnie na wspomnianej liscie oczekujacych i kazala poczekac kolejne 2 tygodnie, to ona "sie dowie". Interweniowalam u mojego lekarza rodzinnego, ktory oddzwonil do mnie z ta sama informacja - bedzie wiadomo za 2 tygodnie.
  Na dzien dzisiejszy mam w koncu ustalona wizyte u specjalisty na 19 sierpnia 2011.
  W 9 miesiecy to dziecko mozna donosic w ciazy - jesli ktos oczywiscie mialby akurat taka wole, albo na raka zejsc. A w UK tyle sie czeka do lekarza.

  OdpowiedzUsuń
 10. ad Anna) No proszę, czyli to nie tylko polski problem. Szkoda, że nigdy mnie nie pocieszało, że inni gdzie indziej mają tak samo źle lub gorzej...

  OdpowiedzUsuń
 11. to jest skandal ! To się nadaje do telewizji! Tylko co ona pomoże...?

  OdpowiedzUsuń
 12. Nic, Nivejko. Oni też o tym wiedzą.

  OdpowiedzUsuń
 13. w takich realiach mówienie o wczesnej diagnostyce chorób zakrawa o kpinę. przy tak skandalicznych terminach wizyt pozostaje leczenie prywatne, o ile rzecz jasna kogoś stać, a najczęściej niestety nie stać, bo wizyta w prywatnym gabinecie lekarskim pociąga za sobą również koszta prywatnych badań w ramach diagnostyki, niekiedy droższych leków itp. w myśl zasady: stać cię na prywatnego lekarza, zatem stać cię na prywatne leczenie. nikt jednak nie patrzy na to, że niekiedy prywatna wizyta jest koniecznością, a bywa, że i aktem desperacji w walce o zdrowie. opłacając składki płacę za potencjalną usługę, jak u szewca, czy zegarmistrza. różnica polega na tym, że zegarek naprawią mi od ręki, albo w przeciągu kilku dni, a jak schrzanią to oddadzą mi kasę. z nfz to se ne da. w kartach zgonów lekarze powinni mieć możliwość wpisywania: zbyt długie oczekiwanie na konsultację ze specjalistą, jako przyczyna zgonu. cóż, służba zdrowia jest chora i prawdopodobnie na termin wizyty do specjalisty czeka jeszcze dłużej niż ten facet do urologa.

  OdpowiedzUsuń
 14. ad Ania) Gdyby to było śmieszne, a nie tragiczne, ostatnie zdanie naprawdę by mnie rozbawiło. A tak serio, to właśnie to, o czym piszesz mnie oburza. Odprowadzam składki do wspólnego worka (bo zasada solidarności społecznej), a jak przyjdzie co do czego - to nie dostaję tego, za co zapłaciłam. Funduję leczenie innym (nieubezpieczonym, pracującym na czarno itp.). A z systemu wypisać się nie da.

  OdpowiedzUsuń
 15. Czarny humor - przedstawienie faktycznego obrazu rzeczywistości, który to obraz odbiorcy wypierają z umysłu za pomocą samoobronnej bariery śmiechu.

  OdpowiedzUsuń
 16. Tak Ivanko, humor to jedyne lekarstwo w tej sytuacji...

  OdpowiedzUsuń
 17. I nie tylko tej... Ktoś ostatnio ładnie przemianował sejm na gildię złodzieii a NFZ na gildię skrytobójców :)... Chwytliwe.

  OdpowiedzUsuń
 18. Istotnie, chwytliwe, jak wiele określeń zaczerpniętych z powieści Terry'ego Pratchetta. To w jego książkach w mieście Ankh-Morpork funkcjonują gildie złodziei i skrytobójców. Z tej drugiej zresztą wywodzi się sam patrycjusz lord Vetinari, ale w naszym sejmie nie uświadczysz nikogo na miarę Vetinariego. Wydaje się raczej, że większość wywodzi się z gildii błaznów...

  OdpowiedzUsuń
 19. A myśmy byli się właśnie zapisali do alergologa na 25 lipca ! :P

  OdpowiedzUsuń
 20. ad danger_mouse) No to całkiem przyzwoity termin. Do mnie w poradni zdrowia psychicznego pacjenci też są zapisywani już na terminy lipcowe.

  OdpowiedzUsuń
 21. Znam, znam... Vetinari to mój idol idą łeb łeb ze Śmiercią... No a zaraz za nimi bierzy Vimes...

  OdpowiedzUsuń
 22. O, Sam Vimes jest wspaniały!
  ps. Jestem fanką Pratchetta :)

  OdpowiedzUsuń

Będzie miło, jeśli podpiszesz się pod swoim komentarzem.
Różne opcje podpisu wybierzesz z rozwijanej listy pod oknem, gdzie wpisujesz komentarz.
Wystarczy imię lub nick w polu NAZWA.